Hydroksyzyna na sen: Co musisz wiedzieć

The American Sleep Association poinformował, że 50-70 milionów Amerykanów cierpi z powodu zaburzeń snu, z bezsennością jest najbardziej powszechne. Bezsenność może sprawić, że trudno jest zasnąć, utrzymać sen lub wrócić do snu po przebudzeniu się zbyt wcześnie. Może być zarówno przewlekła (bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc), jak i ostra. Dobra wiadomość, według University of Pennsylvania School of Medicine, jest taka, że podczas gdy 1 na 4 Amerykanów cierpi na bezsenność każdego roku, 75% z nich wraca do zdrowia.

Lekarze i pielęgniarki mogą przepisać hydroksyzynę w leczeniu bezsenności. To może pomóc poprawić sen, jak również zmniejszyć niepokój. Przed zażyciem hydroksyzyny jako leku nasennego, należy uzyskać odpowiedzi na częste pytania dotyczące jej stosowania.

Przed rozpoczęciem stosowania hydroksyzyny jako leku nasennego, należy uzyskać odpowiedzi na częste pytania dotyczące jej stosowania.

Należy czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyjmowaniu hydroksyzyny na sen, w tym:

  • Co to jest hydroksyzyna i w jakim celu się ją stosuje?
  • Czy hydroksyzyna powoduje senność?
  • Jak hydroksyzyna działa w leczeniu zaburzeń snu i lęku?
  • Zalecane dawkowanie hydroksyzyny na sen
  • Jak długo trwa działanie hydroksyzyny?
  • Jak długo trwa działanie hydroksyzyny?
  • Niektóre działania niepożądane, które mogą wystąpić w wyniku przyjmowania hydroksyzyny
  • Jakie środki ostrożności należy zachować przed, podczas i po zastosowaniu hydroksyzyny na sen

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych o charakterze medycznym. Należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką przepisującą lek, aby ustalić, czy stosowanie hydroksyzyny na sen jest odpowiednie dla pacjenta.

Co to jest hydroksyzyna?

Hydroksyzyna jest lekiem przeciwhistaminowym, który ma działanie osuszające (antycholinergiczne) i właściwości uspokajające. Podobnie jak wszystkie leki przeciwhistaminowe, hydroksyzyna pomaga zmniejszyć reakcję organizmu na własną histaminę, substancję chemiczną odpowiedzialną za wywoływanie reakcji alergicznych, takich jak swędzenie oczu, pokrzywka, wysypka i katar.

W przeciwieństwie do wielu leków przeciwhistaminowych, hydroksyzyna jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu wysuszającym.

W przeciwieństwie do wielu leków bez recepty powszechnie stosowanych w leczeniu alergii, hydroksyzyna jest lekiem na receptę. Możesz zobaczyć ją wymienioną jako chlorowodorek hydroksyzyny lub pamoat hydroksyzyny (Vistaril). Gdzie w Polsce można kupić Atarax bez recepty? Oczywiście, na naszej stronie internetowej!

Hydroksyzyna na sen

Jak więc lek na alergię pomaga kontrolować przewlekłą bezsenność? Pomyśl o tym w ten sposób: Kiedy zażywasz leki przeciwhistaminowe, takie jak Zyrtec® i Benadryl®, możesz zacząć odczuwać senność z powodu ich właściwości uspokajających, o których wspomniano powyżej. Przyjmowanie hydroksyzyny na sen działa w ten sam sposób.

Hydroksyzyna działa w ten sam sposób.

Hydroksyzyna ma jednak również wyraźny wpływ na serotoninę, neuroprzekaźnik, który reguluje nastrój i sen. Z tego powodu hydroksyzyna jest czasami przepisywana w leczeniu zaburzeń lękowych – w tym zaburzenia lękowego uogólnionego (GAD) – szczególnie, gdy są one związane z bezsennością.

W przeciwieństwie do stosowania leków kontrolowanych, hydroksyzyna ma wpływ na serotoninę.

W przeciwieństwie do stosowania substancji kontrolowanych takich jak Klonopin na sen, przyjmowanie hydroksyzyny na bezsenność nie jest nałogowe.

Zalecane dawkowanie hydroksyzyny na sen

Długotrwałe stosowanie hydroksyzyny w zaburzeniach snu i lęku nie zostało ocenione klinicznie; jest ona natomiast przepisywana głównie jako lek krótkotrwały. Zalecana dawka hydroksyzyny na sen jest różna, w zależności od wieku i reakcji na lek.

W przypadku osób dorosłych, jednak w przypadku osób dorosłych, dawka jest różna.

Dla dorosłych, jednakże, typowa dawka hydroksyzyny na sen wynosi od 25 mg do 100 mg, przyjmowana przed snem, z jedzeniem lub bez.

Jeśli stosujesz hydroksyzynę na sen, przyjmuj ją zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed zwiększeniem lub zmniejszeniem dawki należy zawsze skonsultować się z lekarzem (lub z członkiem naszego Zespołu Opieki Zdrowotnej, jeśli jest się konsumentem Minded).

Jeśli pacjent stosuje hydroksyzynę na sen, należy przyjmować ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak długo trwa działanie hydroksyzyny?

Jedną z korzyści płynących z przyjmowania hydroksyzyny na sen jest to, jak szybko działa. Efekty wywołujące sen mogą być odczuwalne już po 15-30 minutach, a maksymalny efekt kliniczny występuje po 2 godzinach od zażycia.

Jak długo działa hydroksyzyna?

Czas działania hydroksyzyny wynosi 3-4 godziny.

Skutki uboczne stosowania hydroksyzyny

Dla niektórych osób działania niepożądane hydroksyzyny, które wahają się od łagodnych do ciężkich, mogą być niepożądane. W przypadku stosowania hydroksyzyny na sen, częste działania niepożądane obejmują senność, zmęczenie, nudności, suchość w ustach i ból głowy.

Przypadki, w których hydroksyzyna może powodować senność, zmęczenie, nudności, suchość w ustach i ból głowy.

Czasami hydroksyzyna powoduje, że ludzie czują się senni i doświadczają senności w ciągu dnia z powodu jej długotrwałego działania po zaśnięciu. Chociaż to działanie uspokajające jest zwykle przemijające przy regularnym lub zmniejszonym stosowaniu, niektórzy ludzie zgłaszali, że hydroksyzyna pozostawia ich w stanie ciągłego zmęczenia. Stosowanie hydroksyzyny na sen może również powodować uczucie mdłości.

Najcięższe działania niepożądane hydroksyzyny obejmują ból w klatce piersiowej, silny ból głowy, halucynacje i koszmary senne, ciężką senność, depresję oddechową, nadmierną sedację i dezorientację u osób starszych oraz omdlenia. W przypadku przedawkowania hydroksyzyny mogą wystąpić drgawki.

Aby uniknąć komplikacji lub poważnych skutków ubocznych, nie należy przyjmować dodatkowych substancji wywołujących sen podczas stosowania hydroksyzyny na sen. Należy zawsze zwracać uwagę na reakcje organizmu podczas pierwszych kilku zażyć jakiegokolwiek leku na receptę, w tym hydroksyzyny. Jeśli wystąpią jakiekolwiek uporczywe, łagodne skutki uboczne lub jakiekolwiek ciężkie skutki uboczne, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej. Świadomi konsumenci mogą również skontaktować się z naszym Zespołem Opieki Zdrowotnej w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących skutków ubocznych stosowania hydroksyzyny na sen.

Zastrzeżenia dotyczące stosowania hydroksyzyny

Są pewne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed, w trakcie i po zażyciu hydroksyzyny na sen.

Przed, w trakcie i po zażyciu hydroksyzyny na sen.

Przed zastosowaniem leku hydroksyzyna na sen należy upewnić się, że pacjent nie jest uczulony na którykolwiek ze składników wymienionych w ulotce dołączonej do recepty. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym na temat rozpoczęcia stosowania od małej dawki, zwłaszcza jeśli masz nadwrażliwość na leki. Nie zostawiaj hydroksyzyny w zasięgu dzieci lub zwierząt domowych. Poinformuj lekarza o wszelkich występujących u Ciebie schorzeniach, w tym o chorobach układu oddechowego lub przeroście gruczołu krokowego.

Podczas przyjmowania hydroksyzyny należy unikać prowadzenia pojazdów i wykonywania ciężkiej, ryzykownej pracy, zwłaszcza w przypadku wystąpienia zawrotów głowy. Należy spożywać tylko przepisaną ilość hydroksyzyny na sen. Zapytaj lekarza o interakcje z hydroksyzyną, zwłaszcza jeśli przyjmujesz benzodiazepiny, takie jak Klonopin lub Ativan lub leki nasenne, takie jak Lunesta. Należy również zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem hydroksyzyny w czasie ciąży i karmienia piersią.

Po przyjęciu hydroksyzyny, należy obserwować swoje reakcje. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trwałych, łagodnych działań niepożądanych lub jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych po zastosowaniu hydroksyzyny na sen, należy poinformować o tym pracownika służby zdrowia. Może on dostosować przepisaną dawkę i może powiedzieć, czy objawy są powodem do niepokoju. W przypadku przypadkowego przedawkowania hydroksyzyny należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

Interakcje hydroksyzyny z innymi lekami i substancjami

Gdy hydroksyzyna wchodzi w interakcje z innymi lekami, jej skuteczność może być zmniejszona, a działania niepożądane mogą być nasilone. Jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne skutki łączenia hydroksyzyny na sen z innymi lekami, należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania porady, która może obejmować zmianę dawki hydroksyzyny lub całkowite odstawienie leku.

Należy unikać stosowania innych substancji, które mogą mieć działanie uspokajające, w tym marihuany, alkoholu, leków zwiotczających mięśnie (takich jak cyklobenzapryna, Flexiril®) i opioidowych leków przeciwbólowych (takich jak hydrokodon i kodeina). Nie należy stosować dodatkowych leków nasennych lub przeciwlękowych, takich jak lorazepam i alprazolam, ani leków przeciwhistaminowych, takich jak cetyryzyna, difenhydramina i lewocetyryzyna.

Ostatnie przemyślenia na temat stosowania hydroksyzyny na sen

Jeśli jesteś jedną z wielu osób poszukujących poprawy snu, hydroksyzyna może być odpowiednią formą leczenia w celu wywołania i utrzymania snu. Unikalny wpływ hydroksyzyny na serotoninę może również pomóc w regulacji nastroju i złagodzeniu objawów lęku.

Hydroksyzyna może być odpowiednią formą leczenia w celu wywołania i utrzymania snu.

Hydroksyzyna może być skutecznym lekiem w leczeniu bezsenności pierwotnej, czyli bezsenności, która nie jest bezpośrednio związana z podstawową przyczyną. Przed przyjęciem hydroksyzyny pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli cierpi na inne psychofarmakologiczne zaburzenia snu, takie jak obturacyjny bezdech senny, narkolepsja lub zespół niespokojnych nóg. Hydroksyzyna może powodować działania niepożądane o nasileniu od łagodnego do ciężkiego, o czym pacjent powinien wiedzieć przed zastosowaniem jej jako leku wspomagającego zasypianie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek utrzymujących się łagodnych lub ciężkich działań niepożądanych podczas stosowania hydroksyzyny, należy niezwłocznie omówić je z lekarzem lub skonsultować się z Zespołem Opieki Zdrowotnej Minded, jeśli jest Pan/Pani konsumentem.

W celu uzyskania informacji na temat skutków ubocznych należy skontaktować się z lekarzem.

Aby dowiedzieć się, czy hydroksyzyna może być dla Ciebie skutecznym lekiem nasennym na receptę, zarejestruj się już teraz jako członek Minded. Minded oferuje możliwość umówienia się na wizytę online w ciągu 24 godzin z psychiatrami i pielęgniarkami z certyfikatem. Jeśli posiadasz już receptę na hydroksyzynę, Minded pomoże Ci ją zrealizować lub przedłużyć online. Nasz zespół specjalistów może również pomóc w dostosowaniu dawki lub doradzić inne leki, które mogą być dla Ciebie odpowiednie.